image

PeyamaKurd - Emir Mehdi Barzani, İngiltere Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden (The Royal Military Academy Sandhurst) bakalorya derecesi ile mezun olan ilk Kürt subay oldu.

İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinde askeri eğitimini tamamlayarak mezun olan ilk Kürt kadın subay olan Midya Mesti’nin ardından Emir Mehdi Barzani de, aynı akademiden bakalorya derecesi ile mezun olan ilk Kürt Peşmerge subay oldu.

Dünya çapında çok sayıda ülkenin kariyer aşamasındaki subaylarına taktik komuta ve personel eğitimi vererek onları istihdam için hazırlayan Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden başarılı bir şekilde mezun olan Mehdi Barzani Rudaw’a yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Akademiye ilk gittiğimde bana, burada eğitim görmeye gelen ilk Peşmerge olduğum söylendi. Bir taraftan çok gururlandım ama bir taraftan da kahraman Peşmergeleri en iyi şekilde nasıl temsil edebileceğim diye endişelendim.”

“Akademiye ilk geldiğimde üniformamda Irak bayrağı vardı”

İlk günlerde üniformasında Irak bayrağı olduğunu dile getiren Barzani, “Ancak ben armanın Kürdistan bayrağı olmasında ısrar ettim ve Akademi’nin üst düzey komutanlarından Old College beni Kürdistan bayrağı arması ile kabul etti. 3 Ağustos 2020’de de Akademi’de Kürdistan bayrağı kabul edildi ve bu nedenle öğrenciler, öğretmenler beni kutladı. Aynı şekilde benden sonra gelecek olan Kürt öğrencilerin de üniformasında Kürdistan bayrağının yer alacağı belirtildi” ifadesini kullandı.

“Akademi, Ey Reqib Marşı’nın okunmasını kabul etti”

Barzani ayrıca akademide, İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinde askeri eğitimini tamamlayarak mezun olan ilk Kürt kadın subay olan Medya Mesti ile de tanışma fırsatı bulduğunu belirtti.

Mehdi Barzani konuşmasında, “Akademi aryıca talebimiz üzerine Ey Reqib marşının da okunmasını kabul etti” bilgisini de paylaştı.