image

PeyamaKurd- Norveç’te yaşayan Kürtler, Kürdistan’ın Bağımsızlığı Referandumu’nun 2’inci yıldönümünde Norveç Parlamentosu önünde toplanacak

25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan’da halkın %93,7’sinin evet dediği referandum oylamasının yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kürdistan’daki siyasi partiler ve örgütler ortak karar alarak bir anma programı yapılmasını kararlaştırdı. Alınan karar ve komitenin oluşturulmasının ardından alınan kararlardan biri de Norveç Parlamentosu’nda bir dizi etkinlik düzenlenmesi olarak öngörüldü.

Referanduma Destek Komitesi Üyesi Mihemed Eskender, yaptığı açıklamada "Kürdistan’dak siyasi parti ve örgütler ve Norveç’deki Kürt Denekleri’nin ortaklaşa oluşturduğu komite Kürdistan bağımsızlık referandumunun ikinci yıldönümünde başkent Oslo’da Parlamento binasında bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz” dedi.

Eskender, 25 Eylül çarşamba günü Norveç saati ile saat 16:30’da tüm Kürdistanlılar ile dostlarının parlamento önünde toplanmaya çağırdı.

Mihemed Eskender  sözlerini şu şekilde sonlandırdı: Kürdistan’daki tüm siyasi parti ve örgütleri bu konuda bilgilendirdik. Bu etkinliğe katılmak ulusal ahlak ve görevimizdir. Kararımız Kürt kıyafetleri ile etkinliğe katılmasıdır. Bu etkinlikte siyasi parti ve dostlarının mesajları alınacak.”

25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi Başkan Mesud Barzani’nin girişimi ile bağımsızlık refaranduma gitmiş halkın yüzde 93.7’si bağımsızlığıa ‘evet’ demişti.

Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumu kararı diğer parçalardaki ve dünyadaki Kürtler  tarafından büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılanmıştı.

Türkiye ve İran hükümetleri ise referendum kararına tepki göstermişti. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani o dönem Kürdistan’ın bağımsızlığının Kürtlerin geleceği için bir tapu değerinde olduğu ve hiçbir komşu ülke için tehdit oluşturmadığını söylemişti.