image

PeyamaKurd- Barzaniler Enfali’nin geçen hafta toplu mezardan çıkarılan kurbanlarının iskelet kalıntıları, Kürdistan Bölgesi’ne getirilerek Barzan’da defnedilecek.

İki haftalık arama sonucu, Irak’ın Musenna vilayetindeki Arar Çölü’nde  Barzaniler Enfali’nde Baas rejimi tarafından kurşuna dizilerek katledilen ve kepçelerle çöle gömülen 100 kişiye ait olduğu tespit edilen kalıntılara rastlanılmıştı.

Irak’ın başkenti Bağdat’a nakledilen kalıntılarla ilgili, adli tıp incelemeleri ve yasal işlemlerin tamamlandığı aktarıldı. Üç gün sonra (30 Temmuz) havayoluyla Erbil’e getirilecek olan Enfal kurbanlarının kalıntıları, 31 Temmuz’da düzenlenecek olan törenle Barzan’daki Enfal Kabristanı’nda defnedilecek.

Barzan Aşireti, 8000 erkeği kurban vermişti

Barzani Aşireti’nden 10-85 yaş arası 8 bin erkek, Baas rejimi tarafından aynı gün içinde evlerinden alınıp, Irak’ın güneyindeki Musenna kentine götürülerek vahşice öldürülmüştü.

Enfal’in ilk aşaması olarak tarihe geçen soykırım devam etmiş, 8 aşamada Germiyan’dan Behdinan bölgesine kadar yaklaşık 182 bin Kürt katledilmişti.

2005 yılı, nakledilişin başlangıcı oldu

2003’te Baas rejimi yıkıldıktan sonra, 2005 yılında Barzaniler Enfali kurbanlarına ait 413 kişinin kalıntıları, Musenna çöllerinde bulundu ve Başkan Mesud Barzani’nin öncülüğünde düzenlenen bir törenle Kürdistan Bölgesi’ne getirilerek defnedildi.