image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi Aras Şeyh Cengi, Mustafa Selimi'nin Penciwine geldiğini ve güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını ardından  ise İran'a iade ettiklerini açıkladı.

YNK'li Aras Şeyh Cengi'nin Facebook üzerinden konuya dair yayımladığı mesaj şu ise şu şekilde:


"Tüm arkadaşlara selamlar;

Sayın Mustafa Salimi ve iadesinin davası hakkında hiçbir şey söylememe gerek olmasa da, tüm değerlendirmeleri çürütmek için birkaç bilgi vermek zorunluluğu hissettim.

Biz ve İran İslam Cumhuriyeti sınır komşusuyuz. Böyle büyük bir ülkeyle karşı karşıya gelmek ve bir savaşa girmeyi hiçbir zaman düşünmedik. Zaten iki tarafın gücüde ortadadır. Ancak İran ile yapacağımız bir mücadele daha iyi nasıl dost olabiliriz üzerine olacaktır.

Mustafa Salimi Pencewin kasabasına geldiğinde asayiş güçleri dışardan gelen biri olarak korona virüs için teste tabi tutmak istediler. O sırada kendi bilgilerini orda bulunan sorumlulara anlatıyor. Onlarda bizimle temasa geçtiler.

Kardeşim Lahoru aradıklarında ben, kardeşim Lahor, Polat ve celal şeyh Naci evde oturuyorduk. Bizi arayan asayiş sorumlusu Westa Hasan durumu hakkında detaylı bilgi verdi. Kardeşim Lahor’da İran İslam cumhuriyetinin temsilcisini arayarak kişi hakkında bilgi almak istedi. Kaçak bir mahkûm vardı hem yakalanışı hem de kaçışı hakkında bilgi istedik. Kısa süre sonra İranlı yetkililer bu kişinin bir suçlu olduğu isyana öncülük edip, iki askerimiz öldürüp kaçmıştır. Bize geri vermenizi istiyoruz bunun içinde size teşekkür ederiz dedi.

Aslında, her kim olsa bizim yerimizde aynı şeyi yapardı. Bu konuyu bizim ulusalcılığımızla bağdaştırmak doğru değildir. Biz bu konuda üzerimize düşeni kamplara yerleştirdiğimiz Peşmerge ve ailelerine gösterdiğimiz alaka ve yardımlarla gösteriyoruz. Ulusallık konusunda ve milliyetçilikte kendimizi ispatlamışız. Ancak Kürt gençlerini Libya’ya gönderenler durumlarını izah etsinler.

Saygılarımla."

Aras Şêx Cengî

14.04.2020