image

PeyamaKurd - HKN Energy Başkan Yardımcısı Matthew Zais, Kürdistan Bölgesi memur maaşlarının gönderilmemesinin siyasi bir sorun olduğunu aktarırken, 9 aydır sorunların çözülmediğine işare etti.

Zais, “Irak'ın gaz emisyonu sorunları var, ancak Irak yatırımcılar için cazip bir ülke ve bence COP28, küresel yatırımcıların ülkenin ve bölgelerin karşı karşıya olduğu zorlukları tartışmak için bir araya geldiği bir konferans” ifadesini kullandı.

Yıllar önce HKN Energy başkan yardımcısı olarak enerji sorununun çözüm yolarını ele aldığı görüşmeler gerçekleştirdiğine değinen Zais, çalışmalar kapsamında petrol üretimi ile karbon tutulması arasında bir denge kurulması gerektiğini dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi memur maaşlarının ödenmesinde  yaşanan sorunlara değinen Zais, şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi, memur maaşlarının ödenmesi için çalışmalar yapıyor, bu Irak Hükümetinin yarattığı siyasi bir sorun. Petrol yatırımlarının ve ihracatın yeniden başlaması için bunun çözülmesi gereken küçük bir ticari sorunu olduğunu fark ettik. Malesef, aradan geçen 9 aydır bu sorun çözülmemiş. Bu sorun en kısa sürede çözülmeli.”

Kürdistan Bölgesi petrolünün iharacatına başlanmasının Kürdistan’ın ekonomisinin geliştirilmesi için oldukça önemli olduğunu söyleyen Matthew Zais, "Kürdistan Bölgesi ve Irak'taki çalışmalarımızı ilerletmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz çünkü çalışmalarımız Kürdistan ve Irak ekonomisi için önem taşıyor" dedi.