image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 Nisan 1991 tarihli 688 sayılı kararın 30’uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenen online programa katılan ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Washington yönetimini Kürt halkına güçlü desteğini sürdüreceğini belirterek, “Siz Kürtlerin Biden yönetiminde birçok dostu var” ifadesini kullandı.

ABD'li diplomat Brett McGurk, Başkan Mesud Barzani’nin de katıldığı programda yaptığı açıklamada, güvenli bölgenin dış politika için bir model olması gerektiğini ifade ederek, Biden yönetiminin de aynı siyasi düşünceye sahip olduğunu kaydetti.

"Joe Biden, Kürtlerin yakın dostu"

Biden'in emri ile göreve gelen McGurk, programa katılmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Siz Kürtlerin Biden yönetiminde birçok dostu var. Video-konferans yoluyla birçok kez konuştuk ve umuyorum Covid-19’un bitiminin ardından yüz yüze görüşebiliriz” sözlerine yer verdi.

ABD'li diplomat konuşmalarında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kürtlerin yakın dostu olduğunu ve Kürtlerle ilişkilerinde ciddi bir deneyime sahip olduğunu dile getirerek şunları belirtti:

“Başkan Biden adına, ABD’nin Kürdistan Bölgesi halkına ve hükümetine dönük güçlü desteğini vurgulamak istiyorum. Kürdistan Bölgesi’nin barışçıl bir bölge haline getirenlere de saygılarımızı sunmak istiyoruz."

"Kürtler bu güvenli bölgeye ulaşana kadar çok acı çekti"

Ayrıca açıklamalarında “Kürtler bu güvenli bölgeye ulaşana kadar çok acı çekti” diyen McGurk şu ifadeleri kullandı:

“Sizin (Kürtler) cesaretiniz, en zor durumlarda her zaman gurur ve takdir kaynağı olmuştur. 30 yıl sonra Kürdistan Bölgesi barışçıl bir bölge ve gurur kaynağı olmuştur. Başkan Biden adına, dostunuz ve müttefikiniz olmaktan gurur duyuyoruz. Sizleri tek tek görmeyi dört gözle bekliyorum."