image

Mele Bextiyar, Demokrasi ve Adalet Koalisyonu Başkanı Berhem Salih'e karşı sert bir çıkış yaparak, onun Mam Celal'den 50 bin dolarlık maaş ve bir villa talep ettiğini ve Maliki iktidarı döneminde Kerkük petrollerini kontrol etmesi için Kürdistan hükümetine baskı uygulamasını istediğini ve bu gerçeğin bizzat Maliki tarafından teyit edildiğini açıkladı.

PeyamaKurd- Mele Bextiyar "Seçimlerde Dr. Berhem'ın çarpıtmaları!!!" başlığı altında bir yazı kaleme aldı ve kendisine yakın olan "Çawdêr" sitesinde yayınladı.

Yayınlanan yazının özeti:

“Dikkatle izledim, iki dönem KYB hükümet başkanlığı, iki dönem Bağdat hükümetinde başbakan yardımcılığı, üç kez de YNK'nin her üç kongresinde üsten atanarak Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmiştin. Bütün bunların ardından, örgütten ayrıldıktan sonra Mam Celal ölüm döşeğindeyken, YNK'ye karşı çıkmaya başladın. 18.03.2018 Hewler'de düzenlenen bir panelde bizi eleştirerek, güya yetkilerimizi devretmek istemiyormuşuz gibisinden açıklamalar yaptın. Ama ben emin olasın diye düşüncelerimi burada tekrarlıyorum.”

“Unutma, YNK tek bir sandalye kazansa da, yine YNK'dir. Söylediklerimize dikkat edilirse biz yetkileri devretmeyeceğimizi söylememişiz, oy kaybı yaşasak da yine YNK'liyiz demiştik. Kaldıki ben hiçbir zaman hiçbir hükümet kabinesinde resmi bir görevim de olmadı, hiçbir zaman da yetki alma şartı karşılığında kendim için siyaset yapmamışım.     

Yurt dışında Kosova'da çalışmak için ayda 50 bin dolar isteyen sizsiniz.

O zamanlar Mam Celal Dr. Latif Reşid'i yanınıza gönderdi ve size, ‘Sen üst düzey bir yöneticisin nasıl böyle bir şey yaparsın? Mam Celal sizi YNK'nin Amerikan temsilcisi yapacak,’ demişti. Oysa sizin Dr. Latif Reşid'e yanıtınız, 50 bin dolardan az maaş kabul etmeyeceğiniz ve ayriyeten bir villa talebiniz de olmuştu. Unutmayın, o villa hala sizin adınızadır.

Kürdistan bölgesi Hükümet başkanlığı görevinden alındığınızda, kendi kendinize örgütten ayrılma kararı aldınız, bu yüzden Mam Celal hayattayken bile yedi ay boyunca hiçbir politbüro toplantısına katılmadınız. O zamanlar ayrılma düşüncenizin olduğu ortadaydı. 

Siz iki kararı hazmedemediniz, tepkiliydiniz.

Birinci karar: Kürdistan bölgesi Hükümet başkanlığı görevinden alınmanız, ki Mam Celal sizi o görevden almıştı ve siz de neden görevden alındığınızı çok iyi biliyorsunuz. Unutmayın, ben görevden alınmanıza karşıydım, fakat Mam Celal'in hakkınızda edindiği bilgiler hiç iç açıcı değildi.  Özellikle Mam Celal'in, ikinci kez Irak Cumhurbaşkanı görevine getirilmemesi için Sünni Araplar, Suudiler ve diğer ülkelerin yanında neler yaptığınızı biliyordu. Mam Celal gerçeğinizi anlamıştı ve bizim gibilerin konuşmalarıyla hakkındaki karardan caymazdı.  

İkinci karar: Kürdistani Fraksiyonlar arasındaki temsilci seçimlerinde kaybettiğinizde, ‘YNK ve Mam Celal'in ailesine karşı ne yapacağımı bir ben bilirim’ demiştiniz, nitekim de öyle yaptınız.

Diğer yandan hükümette olduğunuz sürece, firmaların ve vatandaşlara ait paraları harcayarak, Neçirvan Barzani ve Qubat Talabani'ye ağır borç altında kalan bir hükümet bıraktınız. Ve sonunda, egonuzu tatmin etmek için sürekli YNK'den ayrılmayı dayattınız. Bunlar yetmezmiş gibi, Hewler ve Bağdat arasındaki sorunların çözülmemesi için çaba sarf ettiniz.

Görüldügü gibi YNK içerisinde, hükümette ve Bağdat'ta bulunduğunuz süre içerisinde yürüttüğünüz pratikle sanıldığı gibi pürü pak değilsiniz. Tüm olumsuzluklardan pay sahibisiniz, hatta Maliki iktidarı döneminde ona Kerkük petrollerin kontrol etmesi için Kürdistan hükümetine baskı uygulamasını bile istemiştiniz, bizzat bunu Maliki açıkladı. 

Sonuç olarak, kurduğun parti YNK'den daha fazla oy alamaz, eğer daha fazla oy alabilirsen sizi tebrik edeceğim.”