image

PeyamaKurd - NATO zirvesinde Peşmerge Güçleri’nin ve Irak ordusunun eğitimi konusunda Kanada’nın görevlendirildiği açıklandı.

Yeni kararların alındığı Belçika’nın başkenti Brüksel’de devlet başkanlarının katıldığı NATO zirvesinde başta Suriye krizi, Rusya, Afganistan ve terör ile mücadele konuları gündeme geldi. Toplantıya Irak Başbakanı Haydar İbadi de katıldı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti AB Temsilcisi Dilawer Ajgeyî, NATO zirvesinde Kürdistan Bölgesi’ne ilişkin alınan kararları Kürdistan ulusal Haber ajansına değerlendirerek, “Cumhurbaşkanları ve başbakanlar düzeyinde katılımın olduğu Brüksel’deki NATO zirvesinde, Irak ve Peşmerge Güçleri’nin eğitimini NATO’nun üslenmesi kararlaştırıldı” ifadesini kullandı.

“Savaş için değil, eğitim için geliyorlar”

Peşmergeye eğitimler konusunda açıklamalarda bulunan Dilawer Ajgeyî  NATO zirvesinde bu konuda Kanada’nın görevlendirildiğini belirtti. Dilawer Ajgeyî NATO’nun bu kararının Ortadoğu özellikle Kürdistan Bölgesi açısından yeni bir siyasi stratejiyi devreye koyduğunun göstergesi olarak değerlendirdi.

Söz konusu Zirve öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, terörün yeniden Irak’ta kök salmasını engellemek için bu ülkeye vermiş olduğu desteğin devam edeceğini belirtildi.

Alınan kararlarla ilgili olarak NATO üyeleri ülkeler tarafından Irak’a gönderilecek heyetin onaylanmasını beklendiğini belirten Stoltenberg, “Irak’a gönderilecek olan heyet, savaşmayacak sadece Irak güvenlik güçlerini eğitmekle mükellef olacak” dedi.