image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri  (PYNK) arasındaki görüşmelerin kritik ismi olan ABD’nin Suriye Özel Temsilci Yardımcısı David Brownstein'ı kabul etti.

Neçirvan Barzani görüşmede,  Suriye krizinin ne bir gecede ve ne de askeri yollarla çözülebilecek bir sorun olmadığını, çözümün siyasi yollar ve diyalogla mümkün olduğunu belirtti.

Kürt meselesinin de Suriye içinde çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Neçirvan Barzani, Koalisyonun Suriye ve Rojava’daki görevlerine ilişkin olarak da, terör örgütü IŞİD’in Suriye’de doğrudan tehdit olmaya devam ettiğini, bu nedenle ABD ve koalisyonun “terörle mücadelede” müttefiklerine destek olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Taraflar arasında görüşme kapsamında, Suriye’de yaşanan gelişmeler, ABD ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun görevleri, uluslararası güçlerin hazırlıkları, Rojava’daki durum, bölgedeki istikrarın önemi, Kürt taraflar arasındaki diyalog ve Suriye’de Kürt meselesi gibi konular masaya yatırıldı.