image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Parlamentosu’nda onaylanan ‘Hayatta Kalan Ezidiler Yasası' hakkında açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Ofisi’nin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada Neçirvan Barzani, “Irak Parlamentosu’na bu yasa tasarısını geçirdikleri için teşekkür ediyorum. Ezidi kardeşlerimize tazminat vermek ve güvenliklerini korumalarına güvence vermek için önemli bir adımdır” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani, kabul edilen tüm yasaların eksiksiz ve hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine vurgu yaparak, “Hayatta kalan kadınlar, çocuklar ve aileleri, acil olarak geniş bir yardıma ihtiyaç duyuyor” dedi.

Ezidilerin toplu katliamla beraber iğrenç suçlarla soykırıma uğradığını dile getiren Barzani, Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasında varılan Şengal Anlaşması’na da değindi.

Ezidilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesi için altyapı ve kamu hizmetlerinin devreye girmesi gerektiğini dile getiren Barzani, bunun için de Şengal Anlaşması’nın belirlenen hedefler çerçevesinde uygulanması gerektiğini söyledi.

Barzani, Kaçırılan Ezidi Kurtarma Ofisi aracılığı ile bugüne kadar 3545 Ezidinin kurtarıldığını belirterek, kayıp olan 2768 kişiye ulaşmak için de arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.