image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD terör örgütünün Şengal’de uyguladığı katliam ve soykırımın 8’inci yıldönümü için düzenlenen anmaya katıldı. Neçirvan Barzani, ‘Şengal Soykırımı’nı, felaket olarak nitelendirdi.

Neçirvan Barzani, IŞİD’in Şengal’de Ezidi halkına karşı uyguladığı katliam ve soykırımın 8’inci yıldönümünde, Duhok’un Semel ilçesinde düzenlenen anmada programına katılım göstererek, katliam hakkında konuştu.

Neçirvan Barzani, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Ezidilerin ve Kürdistan halkının başına gelen 21. yüzyılın en büyük felaketi olan Şengal Soykırımı’nın sekizinci yıldönümünü anıyoruz. IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu soykırım, Kürdistan tarihi için kanlı bir sayfa oldu ve 5 bin Ezidi erkek ve kadın kurban edildi.”

Şimdiye kadar 2 bin 717 Ezidi kaçırıldı. 325 bin Ezidi hala kamplarda göçmen olarak yaşıyor, 100 bin  Ezidi diğer ülkelere göç etti, Şengal yok edildi ve birkaç gün içinde bombalandılar."

Neçirvan Barzani, Ezdi halkının silahla din değiştirmeye zorlandığını da hatırlatıp, Ezidiler için yapılacak olan çalışmalara vurgu yaparak, acele edilmesi gerektiğini söyledi.