image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasilere çağrıda bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin hak, kazanım, statü ve federal konumunun korunmasının tek yolunun birlik olduğuna dikkat çekti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi parti liderleri ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

Başkent Erbil'de Kürdistan Bölgesi Başkanlığı binasında düzenlenen ve Kürdistan Bölgesi başkan yardımcılarının da katıldığı toplantıda, Irak ve bölgenin durumu, Kürdistan Bölgesi’nin dış ilişkileri, Neçirvan Barzani’nin Fransa ziyareti, Erbil-Bağdat ilişkileri, ABD-Irak stratejik müzakereleri ve Kürdistan Bölgesi’nin söz konusu müzakerelerdeki rolü, Irak’ta yapılacak seçimler ve siyasi taraflar arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı.

Siyasi liderler birliğin önemine dikkat çekti

Siyasi tarafların bir araya geldiği toplantıda, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı öncülüğünde siyasi tarafların toplantısından duyulan memnuniyet dile getirilirken, birliğin önemine değinildi.

Yapılan toplantıda 2021 bütçe yasasının Irak Parlamentosu’nda kabul edilmesinin, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerinin ilişkilerinde olumlu bir adım olarak nitelendirilerek, yasanın uygulanmasının umulduğu kaydedildi.

Toplantıda yasanın uygulanmasının Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisine olumlu katkısının olacağına vurgu yapılarak, bunun Erbil ile Bağdat arasındaki tüm sorunların anayasal temelde ve federal sistem çerçevesinde çözümü için bir başlangıç olması temenni edildi.

"Anayasal hakların korunması iyi bir gelecek için adım"

Taraflar görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin şimdiki durumunun yanı sıra anayasal hakların ve kazanımların korunmasının daha iyi bir gelecek için adım olduğunun altını çizerek, birlikte çalışma, birlik ve ortaklık ruhunun herkesin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani konuşmalarında Kürdistan Bölgesi’ndeki reform sürecinin önemine vurgu yaparak, davete icabet edilip toplantıya katılan siyasi liderlere teşekkür etti.

Neçirvan Barzani: "Hak ve kazanımlara sahip çıkın"

Bölgedeki sorunlara dikkat çeken Neçirvan Barzani, sorun ve krizlerin aşımı, hak ve kazanımlara sahip çıkılması ve Kürdistan Bölgesi’nin statüsü ve federalliğinin korunmasının tek yolunun birlik olduğunu belirtti.

Öte yandan siyasi tarafların yer aldığı toplantıya Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adına Polit Büro üyesi Fazıl Mirani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Eşbaşkanı Bafil Talabani, Değişim Hareketi (Goran) lideri Ömer Seyid Ali, Kürdistan Adalet Toplumu (Komel) lideri Ali Bapir, Kürdistan İslami Birliği (Yekgirtu) lideri Sehaladdin Bahaeddin ve Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (PSDK) Muhammed Hacı Mahmud katıldı.

Toplantıda, Türkmenler adına Kürdistan Bölgesi Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf ve Hristiyanlar adına Kürdistan Bölgesi Ulaştırma Bakanı Ano Cewher Adbulmesih Abdoke de hazır bulundu.