image

PeyamaKurd-  Başkan Neçirvan Barzani, İngiltere'nin Irak Büyükelçisi Mark Bryson Richardson ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Erbil ve Bağdat arasındaki siyasi sorunların değerlendirildiği aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin, başkent Erbil’de ağırladığı Büyükelçi Mark Bryson Richardson ve beraberindeki heyet ile bir dizi siyasi görüşme yaptığı belirtildi.

“Sorunlar, karmaşık hale getirilmemeli”

Yapılan görüşmede, Neçirvan Barzani’nin Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümünün Irak’ta çözümün anahtarı olduğunu belirterek, “Sorunları karmaşık hale getirmek hiçbir tarafın çıkarına değildir, hiç kimse kazançlı çıkmaz." dediği bildirildi.

Birçok önemli konu konuşuldu

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Irak’taki gelişmeler, siyasi süreç önündeki engeller, Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunlar, Kürdistan Bölgesi’ndeki durum ve Parlamento seçimlerinin yanı sıra Peşmerge Bakanlığı'ndaki reform süreci, İngiltere’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinin de değerlendirildiği öğrenildi.

“Kürt partilerinin birliği, çok önemli”

Bağdat'taki Kürt partiler arasındaki birliğin önemi etraflıca değerlendirilirken, uyuşturucu ile mücadelede koordinasyon ve işbirliği, göç ve mültecilerin durumu ve bölgesel gelişmeler de görüşmenin önemli gündem maddelerinden olduğu ifade edildi.

Ayrıca, görüşmede, Irak’ta siyasi süreç önündeki engellerin aşılması, ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda, tüm  taraflar arasında uzlaşmanın önemine dikkat çekildiği aktarıldı.