image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkan Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

Barzani, Irak’ta yeni hükümetin kurulmasından sonra anayasanın uygulanması ve Erbil-Bağdat arasındaki sorunların çözümünü görüşmek için bugün Bağdat’ta gitti.

Barzani’nin heyetinde yer alan Kürdistan Bölgesi Başkanı Kıdemli Danışmanı Dılşad Şehab, “Kürdistan Bölgesi Başkanı, ilk görüşmesini Muhammed Şiya es-Sudani ile gerçekleştirdi. Başkan, bu görüşmenin ardından Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid ve ardından da Yargı Başkanı Fayeq Zeydan ile görüşecek. Irak Parlamento Başkanı ile de görüşülmesi planlanmıştı fakat kendisi koronavirüse yakalandığı bu görüşme iptal edildi” ifadelerini kullandı.

En çok altını çizdiğimiz konu anayasanın uygulanması

Dilşah Şahab, “Başkan Barzani, üç hukuk devleti koalisyonu olan Fetih, Nasr, Egemenlik Koalisyonu, Falih Feyyaz ve Hadi Amiri ile çeşitli konuları görüşmek üzere bir araya gelecek. Yeni hükümet göreve başladı. Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümüne yaklaşımını yeni hükümete iletmek istedik. En çok vurguladığımız konu anayasanın uygulanması. Süregelen sorunların çözümü noktasında Erbil ve Bağdat arasında koordinasyon sağlamak aynı şeklide ortak askeri birlikler sorunları ve Kürdistan bölgelerindeki askeri koordinasyon ile Şengal Anlaşması’nın uygulanmasını görüşüyoruz” dedi.

Irak sınırlarının ihlal edilmesi konuşulacak

Irak sınırının ihlal edilmesi ve bombalanması, Erbil ile Bağdat arasındaki müzakerelerin bir başka konusu olacak ve bu sorun da Iraklı başkanlıklar ve ilgili taraflarla müzakere edilecek.

Neçirvan Barzani’nin ilerleyen saatlerde Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, ve Yargı Başkanı Fayeq Zeydan’ın yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkililerle görüşme yapacak.

Barzani’nin Duhok'taki patlama sebebiyle ziyaretini kısa tutup bugün Kürdistan Bölgesi'ne döneceği belirtildi.