image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bugün Erbil'de İtalya'nın Irak Büyükelçisi Mauritzio Gregani ile görüştü.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin İtalya ile ikili ilişkileri ve Erbil ile Bağdat arasında devam eden müzakereler değerlendirildi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne verdiği destekten dolayı İtalya'ya teşekkür eden Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki olumlu atmosfere atıfta bulunarak, Irak Federal Hükümeti'nin askıda kalan sorunların çözümü yönünde attığı adımları takdir etti.

Ayrıca Barzani, Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'nin temel ortağı olduğunu ve her iki taraf için de sorunlarını çözmekten başka yol olmadığını belirtti.

İtalyan Büyükelçi Gregani ise, Neçirvan Barzani ile İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani arasında geçen Şubat ayında Münih konferansında gerçekleştirilen yapıcı görüşmeye atıfta bulundu.

Gregani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesinin uluslararası toplumun yüzünü daha çok Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne çevireceğini, buradaki yabancı yatırımı artırmaya teşvik edeceğini belirtti.

Diğer yandan görüşmede İtalya'nın Irak ve Kürdistan Bölgesi'ndeki çalışmaları, bölgedeki gelişmeler ve ortak çıkarları ilgilendiren diğer konular ele alındı.