image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye yönelik girişimler asla kabul edilemez. Bu tür girişimler Irak'a ve ülkenin istikrarına fayda sağlamaz” ifadesini kullandı.

Dün Duhok’ta Kürdistan Amerikan Üniversitesi (AUK) beşinci mezuniyet töreni düzenlendi. Törene Başkan Mesud Barzani, Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, aralarında Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi'nin yanı sıra çok sayıda misafir katıldı.

Düzenlenen törende bir konuşma Neçirvan Barzani, Irak Parlamentosu Maliye Komisyonunda Kürdistan Bölgesi bütçesi aleyhine değiştirilen 13 ve 14 maddelere ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Barzani, "Bazı partilerin anlaşmaları engellemeye çalışması ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye çalışması endişe vericidir" ifadesini kullandı.

Yeni mezun olan öğrencilere başarılar dileyen Neçirvan Barzani konuşmasının önemli kısmını Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu’nda Irak Bütçe yasa tasarısında Kürdistan Bölgesi aleyhinde değiştirilen maddelere ayırdı.

Derinden endişe vericidir

Barzani “İktidar koalisyonunun federal bir Irak hükümeti kurma anlaşmasının ardından ülkede bir tür siyasi istikrarın sağlandığının herkes farkındadır. Genel olarak Irak halkı ve dünyanın dört bir yanındaki dostları bu anlaşmanın olumlu sonuçlarını dört gözle bekliyor ve umutlarını daha iyi bir gelecek için inşa ettiler. Bazı tarafların, taraflar arasında sağlanan anlayış birliği ve anlaşmaları engellemeye çalışması derinden endişe vericidir. Ve hayal kırıklığı yaratıyor. Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye yönelik girişimler asla kabul edilemez. Bu tür girişimler hiç kimseye, Irak'a ve ülkenin istikrarına fayda sağlamaz” diye konuştu.

Neçirvan Barzani bu tür yaklaşımların, Irak'ın ve tüm Irak toplumlarının zararına sonuçlanan başarısız bir deneyin tekrarından başka bir şey olmadığının belirterek “Bu nedenle tüm tarafları anlaşmalara uymaya, ülkenin işleyişini ve istikrarını korumaya davet ediyorum. Irak'taki sorunların ve krizlerin aşılmasının doğru yolu, genelde partiler özelde ise koalisyonun devleti yönetecek partileri arasındaki mutabakata bağlı kalmaktır” dedi.

“Tüm toplulukların yalnızca tüm anayasal haklarının korunduğu ve saygı duyulduğu Irak, hepimizin birleştiricisi olmalıdır” diyen Barzani, “Tarih bunu kanıtladı ve hepimiz geçmişten ders almalıyız. Hem Irak'ta hem de Kürdistan Bölgesi'nde insanlar siyasi çatışmalardan bıktı. Hepimiz kendimizi gözden geçirmeli ve ülkenin en yüksek çıkarlarını her şeyin üzerinde tutmalıyız” dedi.

Ayrıca Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin federal yapısının ve  anayasal haklarının korunmasının ancak birlik, karşılıklı kabul ve dayanışma ile olacağını kaydederek, bu şekilde daha iyi bir geleceğe doğru yol alınacağını dile getirdi.