image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Erbil’deki Başkanlık merkezinde kabul etti.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın da hazır bulunduğu görüşmede, bölgedeki durum, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan Şengal Anlaşması ve diğer bazı konular da ele alındı.

Neçirvan Barzani, görev süresi dolan Yıldız’a, ülkesi ile Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki çabalarından ötürü teşekkür ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Yıldız ise, Türkiye ile Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı, ortak çıkarlar ve iyi komşuluk ilişkileri temelinde her alanda ilerlemesini arzuladıklarını belirtti.

“Yıldız’dan Şengal Anlaşması açıklaması”

Sabah saatlerinde Musul kentindeki temasları kapsamında Vali Necim Cuburi ile Valilik binasında bir araya gelen Fatih Yıldız, Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasında geçen senenin ekim ayında imzalanan Şengal Anlaşması’na ilişkin şu ifadelere yer vermişti:

“Vizyon böyle olmakla birlikte uygulama konusunda henüz daha bölgenin sakinlerin bölgeye dönebileceği bir ortamın olmadığı açık. Başta PKK olmak üzere, kim bölgenin unsuru değilse onların en kısa sürede bölgeden çıkmaları zaten anlaşmanın bir gereği. Biz bunun oluşacağı ortamı kolaylaştırmak adına Türkiye olarak elimizden gelen desteği yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Bundan sonraki aşamada da hem Bağdat'ta hem Musul'da bu süreçlerin yine tabii ki hem merkezi hem yerel makamlarla takibini yapmaya devam edeceğiz.”