image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Putin’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüşen Neçirvan Barzani, Rojava'daki Kürtlerin sorunlarının çözümünün önemine dikkat çekti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile bir araya geldi.

Ülkesinin Kürdistan Bölgesi’yle üst düzey ilişkilere sahip olduğunu belirten Mihail Bogdanov, bu ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini dile getirdi.

"Rojava'daki Kürtlerin sorunu Suriye çerçevesinde çözülmeli"

Taraflar, Irak’taki siyasi gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, Suriye başta olmak üzere bölgedeki siyasal gelişmelerin Iraklıları etkilediğini kaydetti.

Neçirvan Barzani, sadece bazı bölgelerde değil tüm Irak’ta sorunların çözümünden yana oldukları belirterek, “Şii tarafların seçim sonuçlarıyla ilgili sorunlarını çözmesini ve anayasaya uygun olarak yeni hükümetin kurulmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

Rojava bölgesindeki Kürtlerinin durumunun da ele alındığı görüşme Neçirvan Barzani, Rojava'daki Kürtlerin Suriye çerçevesinde sorunlarının çözümü ve ortak bir tutum sergilemesinin önemini vurguladı.

Bölgedeki sorunların ortak bir anlayış çerçevesinde çözülmesi geretiğini ifade eden taraflar, terör örgütü IŞİD'in halen Irak ve Suriye için bir tehdit olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti.