image

PeyamaKurd - TSK'nın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyonlarına ilişkin tepki gösteren Norveç Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin Irak'taki askeri faaliyetleriyle ilgili olarak uluslararası hukuka saygı göstermesini bekliyoruz" uyarısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki sınır bölgelerinde PKK'ye yönelik operasyonlarına ilişkin Norveç Sosyalist Parti Milletvekili Freddy Andre Øvstegård'un sorusuna Dışişleri Bakanı Ine Marie Eriksen Søreide'ye yanıtlaması istemiyle soru önergesi sunuldu.

Norveçli vekil konuyla ilgili önergesinde, "Dışişleri Bakanı, Irak Federal Kürdistan'ındaki Türk askeri operasyonlarını kınayacak mı?" sorusunu bakanlığa iletti.

Ayrıca bakanlığa gönderilen önergenin gerekçesinde Norveçli vekil şu açıklamaya yer verdi:

"Türk ordusu 1983'ten bu yana Güney Kürdistan'a 33 sınır ötesi operasyon gerçekleştirdi. Son zamanlarda, 22 köy sert bir şekilde vuruldu ve Kürt sakinlerinin çoğu göçe zorlandı. Hirure, Derare, Dişise, Kumri gibi köyler her gün bombalanıyor. Türk bombardımanı nedeniyle şimdiye kadar sekiz sivil yaralandı ve düzinelerce hektar tarım arazisi kül oldu. Bu köyleri çevreleyen ormanlar ve şiddetli çatışmaların yaşandığı diğer alanlar yakıldı."