image

PeyamaKurd - Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın örgüte bu hafta silah bırakma çağrısı yapabileceğini söyledi.

Bir televizyon programına katılan eski vekil Altan Tan, Öcalan'ın son dönemdeki "Kürt sorununda çözüm için hazırım" açıklamasını değerlendirdi.

 “Kürt sorununun çözümü için PKK taktik değil, stratejik olarak silah bırakmalı" diyen Tan, Öcalan'ın son açıklamasının yeni bir çözüm sürecinin işareti olabileceğini ifade etti.

Altan Tan "Öcalan'ın seçimden 3-4 gün önce gönderdiği mektup ve ondan önceki avukat görüşmesinde de 'Türkiye'nin hassasiyetleri' dediği nokta da o. Şimdi sanırım dün yapılan görüşmede de, daha açıklanmadı ama benim anladığım kadarıyla, önümüzdeki dönemde İmralı'dan PKK'ye silah bırakma, 2013 sürecine konseptine sürecine geri dönme çağrısı gelecek diye tahmin ediyorum, bekliyorum" diye konuştu.

Altan Tan konuşmasının devamında:

"Bu noktadan sonra o sağlanabilirse, tabii bunlar çok kolay şeyler değil, bir sürü faktör var işin içerisinde, bizim bizzat şahit olduğumuz görüşmeler var. Yani Kandil'de, İmralı'da, parlamento'da... Bunların bir kısmını bugün anlatabiliyoruz, bir kısmını daha genel cümlelerle ifade ediyoruz. İçeriden ve dışarıdan bozucu faktörler, aktörler var. Yani Suriye'de bir uzlaşma olabilmesi için Kürt meselesinin bir noktaya gelmesi lazım, Suriye'deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım." dedi.

Rojava’daki statünün Türkiye'ye tehdit unsuru değil aynen Kürdistan Bölgesi gibi dost bir ilişki içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Tan, “Bunun karşılığında da PKK'nin, PYD'nin Türkiye'ye karşı savaşını bırakması lazım. Mesela PYD şunu diyor haklı olarak, ‘Ben bugüne kadar Türkiye'ye herhangi bir saldırıda bulunmadım ama Türkiye karşı saldırı olduğunu iddia ediyor’ diyor. Polemiklere de girmeden silahların susması lazım. Ben böyle bir çağrının bu hafta ya da önümüzdeki günlerde geleceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.