image

PeyamaKurd - Ölümsüz Kürt lider Mele Mistefa Barzani’nin 118’inci doğum günü Bugün.

14 Mart 1903 yılında dünyaya gelen Barzani, Kürdistan davasının önemli isimlerinden biri.

Barzan köyünde Şêx Mihamed Barzani’nin en küçük oğlu olarak dünyaya gelen Barzani, daha 3 yaşındayken büyük kardeşi Şeyh Abdulselam ve annesiyle yakalanıp Diyarbakır’a sürgün edilip hapse atılır. 9 aylık zindandan sonra bırakılır.  Ağabeyi Şêx Abdulselam Musul’da idam edildiğinde 12 yaşındaydı.

Ağabeyi Abdülselam’ın, Osmanlı yönetimi tarafından asılmasının ardından Şex Mehmudê Berzencî’nin 1919′da başlattığı direniş hareketine 16 yaşında bir Peşmerge komutanı olarak katıldı.

1931-32 yılları arasında İngilizlere karşı Şêx Ehmed'in başlattığı direnişe Mêrgesûr ve Sêrwan Cephesi Komutanı sıfatıyla katıldı. 1932’yılında dönemin Irak hükümeti, İngilizlerin yardımıyla Şeyh Ahmed Barzani’yi yakaladıktan sonra Mela Mistefa Barzani, Kürt başkaldırı hareketinin başına geçer.

Irak hükümeti ile birlikte ağır bir saldırı başlatan İngilizler yoğun hava bombardımanıyla Barzani direnişinin kırılmasından önce Basra, ardından da Süleymaniye’ye sürgüne gönderildi.

1943 yılında sürgün tutulduğu Süleymaniye’den kaçarak Barzan’a gitti ve kısa bir süre sonra Arap yönetimine karşı yeniden bir direniş başlattı.

Hayatı mücadele ile geçen Mele Mistefa Barzani, Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yanı sıra, Kürdistan Demokrat Partisi’ni (PDK) kurulmasında, Musul ve Kerkük dahil birçok Kürt şehrini kurtarılmasında gibi pel çok önemli adımlara öncülük etti.

Irak hükümeti ile Kürt halkı adına PDK Başkanı sıfatıyla Otonomi Anlaşması’nı imzaladı.

Mart 1974′te Kürtlere tanınan özerkliğin Barzani ile görüşülmeden belirlenmek istenmesi üzerine Barzani, Kürt bakanları hükümetten çekti ve direnişe başladı.

Kürt tarafının kayıplar vermesi üzerine rahatsızlanan Barzani, tedavi amacıyla Amerika’ya gitti.

Ölümsüz lider 1 Mart 1979′da hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Doğu Kürdistan’ın Şino kentinde defnedildi.

1991 yılında Kürtlerin büyük direnişinin başarıya ulaşmasıyla birlikte cenazesi 1993 yılında Barzan bölgesine getirildi.

Efsanevi Kürt lider Mela Mistefa Barzani, her yıl mezarı başında Kürdistan Bölgesi ve diğer parçalardaki Kürtler ve Kürt dostları tarafından anılıyor.