image

PeyamaKurd - ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nde kalacağını dile getiren ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, birlikteliğin ABD ve Kürdistan Bölgesi için daha iyi olduğunu dile getirdi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun yeni binasının açılışında konuşan ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, Kürdistan Bölgesi ile ilgili ikili ilişkilere değindi.

"ABD’nin dünyadaki en büyük konsolosluğu olacak"

Palladino, Başbakan Mesrur Barzani ve Kürdistan Bölgesi kabine üyelerinin de katıldığı açılışta konuşmasında ABD’nin Erbil’deki Başkonsolosluğu’nun yeni yerleşkesinin yüzde 60’ının bittiğini kaydederek, Sefin Dağı’nın eteklerindeki geniş arazide yerleşkenin temelinin 2018’de atıldığını ve 600 kişi için iş imkanı sağlandığını ifade etti.

ABD'li Başkonsolos Palladino, konsolosluk yerleşkesinin inşasının 2023’te biteceğini kaydederek, konsolosluk yerleşkesinin ABD’nin dünyadaki en büyük konsolosluğu olacağını ve bunun nedeninin ABD-Kürdistan Bölgesi ilişkilerine verilen önem olduğuna dikkat çekti.

Programdaki konuşmalarında ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nde kalacağını ve ABD ile Kürdistan Bölgesi’nin birlikteliğinin çok iyi olduğunu vurgulayan Palladino, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nde oluşunun Kürdistan Bölgesi ve Irak için istikrar vesilesi olduğuna vurgu yaptı.

"Kürdistan'ın ABD ile geçmişe dayanan güçlü ilişkileri var"

Palladino, federal ve birleşik Irak çerçevesinde daha güçlü bir Kürdistan için Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Kürdistan halkıyla çalışmak istediklerini söyleyerek, Kürdistan Bölgesi halkıyla ABD’nin geçmişe dayanan güçlü ilişkilerinin olduğunu kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında ise, ABD’nin 1991 yılında Kürdistan halkının korunması için BMGK’nin uçuşa yasak bölge kararını almasına öncülük ettiğini hatırlattı.