image

PeyamaKurd-Kürdistan Parlamentosu, Kürdistan Bölgesi idaresi altında olmayan Kürdistani bölgelerin haritasıyla ilgili yeni bir çalışma yapmaya hazırlanıyor.

Buna göre Parlamento, Kürdistan bölgesinden olan fakat Kürdistan idaresi dışında kalan bölgelerin tarihi ve coğrafik bilgilerin yer alacağı bir kitap yayınlama kararı aldı.

Kürdistan Parlamentosu’ndaki Kürdistan Bölgesi İdaresi Altında Olmayan Kürdistani Bölgeler Komisyonunun açıklamasına göre, hazırlanacak kitapta Kürdistani bölgelerin haritasının yanı sıra, söz konusu bölgelerle ilgili şimdiye kadar alınmış kararların da olacağı belirtildi.

Hazırlanacak kitabın Kürdistani bölgeleri merak eden ve 140’ıncı madde kapsamındaki bölgeler hakkında bilgi almak isteyenler için bir kaynak olacağı ifade ediliyor.

Komisyonunun kitap çalışmasını, geçmişte Kürdistan haritası hakkında yaptığı çalışmalarla bilinen akademisyen Halil İsmail ile birlikte hazırlayacağı söyleniyor.

Konu ile ilgili konuşan akademisyen Halil İsmail, 2005 yılında Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) politbürolarının kendisinden Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi idaresi altında olmayan Kürdistani bölgeleri kapsayan bir harita hazırlamasını istediğini, 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerin kendisi tarafından hazırlanan haritaya göre belirlendiğini aktardı.

İsmail, Kürdistan bölgesi haritasının tartışmalı bölgelerle ilgili ciddi bir çalışma yapılarak tekrar hazırlanması gerektiğini, söz konusu bölgelerde hak iddia etmek için belge ve delillere sahip olunması gerektiğini belirtti.