image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway Suriye’deki IŞİD tehdidinin ortadan kalkmasını ve Suriye Demokratik Güçlerinin (SGD) esas amaçları olan ‘IŞİD ile savaşmaya odaklanmalarını sağlamalıyız.  

Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan güçlerin ve orada yaşayanların IŞİD sonrasında kentlerini istikrara kavuşturmakta, kendi güvenliklerini sağlamakta ve yeniden toparlanmakta olduğunu görüyorsunuz. diyen Galloway, “Suriye Demokratik Güçleri bizim daimi ortaklarımızdır.” dedi.

ABD’nin bu güçlere eğitim, rehberlik ve yardım noktasında destek sağladığını ve böylece hayatın normale dönmeye başladığını belirten Galloway ”Fırat Nehri’nin batı yakasındaysa çok farklı bir hikaye var.

Sivilleri öldüren ve şiddetin yatıştırılmasına yönelik BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden Afrin operasyonu ve Suriye rejimince işlenmeye devam eden katliamları görüyorsunuz.

Güçlerimizi savunacağımızı net ortaya koyduğumuzu düşünüyorum ama burada gerçek anlamda önemli olan nokta şu:Suriye’deki tüm taraflar şiddeti yatıştırmalı ve ihtilafı ‘Cenevre süreci’ üzerinden çözmek için gerekli koşulların oluşturulmasını sağlamalı.” diye konuştu.