image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverleri Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, Afrin için siyasi dengeleri gözeten bir çözümün geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Şahoz Hasan başkanlığında bir heyet Süleymaniye’de KYB Politbüro üyeleri ile bir araya geldi.

Görüşme ardından Şahoz Hasan ve KYB Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Mele Bahtiyar, KYB olarak Afrin ve Rojava’da barışçıl siyasi çözümü desteklediklerini vurgulayarak, Suriye krizinin çözümü için de tüm farklılıkları gözeten demokratik bir sistemden yana olduklarını dile getirdi.

Mele Bahtiyar Afrin ’de yaşananlara ilişkin şu sözleri sarfetti:

“Afrin ’de gerçekleşen direniş askeri bir gücün sergileyebileceği bir kahramanlık değil. Demokratik meşru hakları için direnen bir irade var orada. Bu inanç olmazsa, hiç bir güç 50 gün boyunca NATO’nun 7’inci büyük askeri gücüne karşı duramazdı.”

Günümüzde sorunları silah yoluyla çözmenin imkansız hale geldiğini ifade eden Mele Bahtiyar, Afrin için çözüm önerilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Türkiye, Suriye hükümeti ve Rojava’daki Kürt güçleri için en uygun yol, tüm siyasi dengeleri gözeten bir çözümün geliştirilmesidir. Bu şeklide hem devletlerin sınır güvenliği sorunu ortadan kalkar ve hemde Rojava’daki halkımızın demokratik hakları güvence altına alınmış olur.”

Bir gazetecinin “Kobani’de olduğu gibi Afrin ’e de peşmerge gönderilmesi gündeme gelebilir mi?” şeklindeki sorusuna Mele Bahtiyar, “Afrin ’e askeri güç gönderme bölgenin siyaseti ve Afrin ’deki ihtiyaca bağlıdır” sözleriyle cevap verdi.

Afrin ve Rojavalı yetkililerden şu ana kadar böyle bir talep gelmediğini dile getiren KYB Politbüro Sorumlusu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizden askeri yardım istemediler sadece destek ve tavır beklediler. Kaldı ki Kürdistan Bölgesi hükümeti de kendi başına böyle bir karar veremez. Çünkü bu konu bölgedeki üç devletin, Irak, Suriye ve Türkiye’nin izlediği siyasete bağlı bir konu.”

Türkiye’nin Afrin ’de demografik yapıyı değiştirmeyi amaçladığını dile getiren PYD Eşbaşkanı ise, “Türk ordusu 50 gündür El Kaide, IŞİD ve Nusra Cephesi çeteleri ile birlikte Afrin ’e saldırıyor. Afrin ’deki direniş tüm Kürdistan halkının direnişidir” dedi.

Şahoz Hasan, “Bugün Afrin ’e yönelik bir saldır var ancak Menbic, Kamışlo ve Güney Kürdistan da tehdit altındadır. Türk devlet yetkilileri bunu açıkça dile getiriyor” şeklinde konuştu.