image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, 1’inci Destek Kuvvetleri’ne bağlı 5’inci Piyade Komutanlığı’ndaki eğitim devresinin tamamlanması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şoreş İsmail, Irak ordusu ve federal polis güçlerinin Şengal’de bulunduğunu ve Şengal’in korunmasından bu güçlerin sorumlu olduğunu belirtti.

Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, “Irak, Şengal’in korunmasının sorumluluğunu üstlendi. Irak ordusu ve federal polis Şengal’de, Şengal’in korunmasından onlar sorumlu” dedi.

Rojava’nın Haseke kentinde yaşanan terör örgütü IŞİD saldırıları hakkında da açıklama yapan İsmail, IŞİD’in bulunduğu her bölge için tehdit olduğunu belirterek, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın IŞİD’le mücadelede komşu ülkelerle işbirliği içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Bakan İsmail ayrıca, Peşmerge ve Irak ordusundan kurulacak olan 2 ortak tugay konusunda gelinen aşamaya değinerek söz konusu 2 ortak tugayla ilgili tüm idari prosedürün tamamlandığını ve her 2 tugayın Irak ordusunun bir parçası gibi olduğunu ifade etti.