image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binasının ateşe verilmesini ve Kürdistan Bayrağı’nın yakılmasını şiddetle kınayan Peşmerge Bakanlığı, Irak hükümetini ciddi bir soruşturma başlatmaya davet etti.

Yapılan saldırıya ilişkin Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail adına yapılan açıklamada, “Bu milletin kahraman Peşmergeleri ve savaşçılarının kutsal bayrağına saygısızlık edilmesini şiddetle kınıyoruz” sözlerine yer verildi.

Şiddetle saldırıyı kınan açıklamada, “Kürdistan Bayrağı Kürt ulusal direnişi, barışı inşa etme ve bütünleşmenin sembolüdür” denilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bir partiye yönelik yapılan saldırılar ve ardından Kürdistan Bayrağı’nın yakılması açık bir mesajdır ki; siyasi çatışmalara ve gerilimlere bir an önce son verilmeli. Kutsal değerleri kurumak için Kürdistan’ın bütün siyasi parti ve hareketlerinin birlikte hareket etmesi gerekiyor.” 

Sorumluların cezalandırılması gerektiği belirtilen açıklamada Peşmerge Bakanlığı, Bağdat hükümetinden ülkede demokratik değerlerin ve toplumsal barışın korunmasını tehlikeye atan bu tür ihlalleri ciddi bir şekilde araştırmasını önerdi.

Peşmerge Bakanlığı ayrıca açıklamasında, “Kürdistan'ın kutsal bayrağına yönelik şiddet kabul edilemez ve saldırganlar bir an önce adaletin önüne çıkarılmalıdır” sözlerini kullandı.