image

PeyamaKurd - ABD ile Uluslararası Koalisyon’un danışmanlık desteklerinin çok önemli olduğunu belirten Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanı Şoreş Îsmaîl, Peşmerge Güçleri ile Irak Ordusu arasındaki alanlarda boşluk olmamaması gerektiğini ifade etti.

Şoreş İsmail adına Peşmerge Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Peşmerge Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesinde görev yapan ABD Asayiş Yardımları Ofisi Timi arasında Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Kürdistani Bölgeler ile Irak’ın bazı bölgelerinde IŞİD’i bitirme hususunda diyalog halinde oldukları kaydedildi.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanı Şoreş Îsmaîl yazılı açıklamasında, Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, Peşmerge Güçleri Operasyon Kuvvetleri Komutanı General Qareman Kemal, Tuğgeneral Hoşmend Heyder ve Yarbay Hejar Umer ile ABD’nin Kürdistan Bölgesi Asayiş Yardımları Ofisi Tim Yetkilisi Kolonel Doglas’ın bir araya gelerek konuya ilişkin toplantı düzenlediklerini vurguladı.

"Hepimizin görevi teröre ve teröriste karşı ortak duruş"

Yapılan toplantıda, terör örgütü IŞİD’in son dönemlerde artan saldırılarının ve buna karşılık IŞİD’in bitirilmesi hususlarının ele alındığı vurgulandı.

Ayrıca toplanı ile ilgili Peşmerge Bakanı'nın açıklamasında, “Hepimizin ortak görevi teröre ve teröristlere karşı ortak bir duruş içerisinde mücadele etmektir. IŞİD savaş planını değiştirmiş durumda. Aleni savaş düzeninden gizli savaş düzenine geçmiş bir taktik uygulamakta. Bu nedenle daha güçlü bir planlama ve teknikle, birlikte hareket edebileceğimiz ortak bir savaş pozisyonuna ihtiyacımız var" denildi.

Öte yandan Bakan Îsmaîl yazılı açıklamasının sonunda şu sözlere yer verdi:

“ABD ile Uluslararası Koalisyonun danışmanlık destekleri bizim açımızdan çok önemli. Özellikle Peşmerge ile Irak Ordu Güçleri’nin konuşlandığı coğrafyalarda güvenlik zaafiyeti yaratan boşlukların hızlıca doldurulması gerekiyor. Ayrıca Peşmerge Güçleri’nin bu alanlara dönmesi, IŞİD’in son dönemlerde gerçekleştirdiği saldırılara karşılık verilmesi için ABD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteği her zamankinden daha fazla elzemdir.”