image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon’un üst düzey yetkililerinden General Kees Philips ve beraberindeki ABD’li askeri heyet, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Uluslararası Koalisyon’un üst düzey yetkililerinden General Kees Philips ve beraberindeki ABD’li askeri heyet ile bölgesel konuları masaya yatırdı.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, Irak’taki son askeri ve güvenlik gelişmelerinin yanı sıra, terörle mücadele, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki terör eylemleri, Ninova ovası ve Şengal’in durumu, Peşmerge Bakanlığı’ndaki reformlar, Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki koordinasyon ve Erbil’deki Uluslararası Koalisyon güçlerini hedef alan drone saldırıları konuşuldu.

Peşmerge ile ilgili reformlara bağlılık vurgusu!

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani yapılan görüşmede, IŞİD’in yenilmesinin Irak ve bölge istikrarı açısından önemli olduğunu kaydederek, ABD ve Uluslararası Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi ve Irak’a desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Neçirvan Barzani, Peşmerge güçlerini birleştirmek için Peşmerge Bakanlığı’ndaki reformlara bağlılık vurgusu yaparak, ABD ve diğer dost ülkelerin bu konudaki desteğinin önemine dikkat çekti.

Ayrıca görüşmede, Irak’taki ABD güçlerinin misyonundaki değişikliğe değinen ABD'li General Kees Philips ise, IŞİD’in tümüyle yenilmesi için desteklerinin süreceğine değindi.

Ayrıca General Philips, Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecine büyük önem verdiklerini kaydetti.