image

PeyamaKurd - DAİŞ mensupları gece 01.00 sularında Hanekin’e bağlı Cebera ilçesinin Aşokan ve Gılabat köylerine geniş kapsamlı bir saldırı düzenlemişti. Bu saldırının ardından, Peşmerge Güçleri’nin, Germiyan bölgesindeki Cebera ilçesinde, terör örgütü DAİŞ’in düzenlediği saldırıyı püskürttüğü bilgisine ulaşıldı.

Dün gece vakitlerinde IŞİD örgütü mensupları tarafından 01.00 sularında Hanekin’e bağlı Cebera ilçesinin Aşokan ve Gılabat köylerine geniş kapsamlı bir saldırı yapılmıştı. Buna karşılık olarak DAİŞ mensuplarının havan topu kullandığı saldırı, Peşmerge Güçleri ve gönüllüler tarafından püskürtülürken, bir sivil yaralandı.

Saldırı püskürtüldü

Saldırıların yapıldığı Kıfri kasabası yakınındaki Aşokan ve Gılabat köylerinde daha çok Kürtlerin yaşadığı biliniyor. DAİŞ mensuplarının saldırısından sonra Peşmerge Güçleri bölgeye takviye yaptı ve çevredeki gönüllülerin yardımıyla DAİŞ saldırısı püskürtülerek tehdit ortadan kaldırıldı.

Saldırıların yakın olarak yaşandığı Diyala’ya bağlı olan Cebare ilçesi 16 Ekim olaylarından sonra Iraklı güçlerin kontrolüne geçti. İlçede güvenlik zaafının yaşandığı ve DAİŞ saldırılarında artış gözlendiği gelen bilgiler arasında.

16 Ekim 2017’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı peşmergelerin çekilmesiyle Iraklı güçler ile Şii Heşdi Şabi milisleri Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer “tartışmalı bölgeler”e girmişti. Söz konusu güçlerin bölgeye girmesiyle birçok Kürt memur ve yetkili görevinden alınmış, başta Kürtler olmak üzere çok sayıda sivil evlerini terketmek zorunda kalmıştı. Kürtler, Kerkük’te durumun normalleştirilmesini ve 16 Ekim öncesi şartlara dönülmesini istiyor.