image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerle ilgili Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki güvenlik anlaşmasına değinen Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, söz konusu anlaşmanın bayramdan uygulanacağı belirtildi. Kazımi'nin uygulanması talimatını verdiği kaydedildi.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver basına yaptığı açıklamada, Peşmerge ile Irak ordusu arasında daha önce gerçekleştirilen toplantılarda Xaneqin, Kerkük, Musul ve Mexmur’da ortak güvenlik koordinasyon merkezlerinin kurulmasına karar verilmiş olduğunu dile getirdi.

Cebbar Yaver, yapılan anlaşmanın Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin öneri çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek, anlaşmanın Peşmerge Bakanlığı’na bağlı Yüksek Koordinasyon Heyeti ile Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından imzalandığını vurguladı.

Anlaşma bayramdan sonra uygulamaya başlanacak

Öte yandan Yaver, Erbil ve Bağdat askeri heyetleriyle bir araya gelen Kazimi’nin Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı yetkililerine Kürdistan Bölgesi’ne gidip anlaşmayı uygulamaya koymaları yönünde talimat verdiğini kaydederek, Bağdat heyetinin Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Areci başkanlığında 9 Mayıs’ta Erbil’de görüşmelerde bulunduğunu ve bayramdan sonra anlaşmanın uygulanmaya başlanmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Ayrıca Bakanlık Genel Sekreteri Yaver açıklamasında, Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde güvenlik ve istikrarın olmasının yolunun Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki işbirliğinden geçtiği kaydedildi.