image

PeyamaKurd - Peşmerge Güçleri, koalisyon güçlerinin havadan desteğiyle IŞİD’e düzenlediği operasyon bugün neticelendi. Qereçox Dağı’na yapılan operasyon sonunda mağara ve dağ terörden temizlendi.

IŞİD’e yönelik operasyondan şafağın doğmasıyla birlikte peşmerge birkaç koldan Qereçox Dağı’na operasyon düzenledi. Mahmur sınırında bulunan Qereçox Dağı bulunduğu bölge nedeniyle oldukça zor bir konuma sahip olmasından dolayı operasyon aşamalı olarak gerçekleştirildi.

IŞİD mensuplarının kendilerini sakladığı ve mağaranın girişinin de taşlarla kapatıldığı belirtildi. Peşmerge bu mağaraya operasyonla örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmeyi başardı.

“Güçlenmeden saldırmamız gerekiyordu”

Operasyonla ilgili detayları basınla paylaşan Peşmerge Güçleri Güver-Mahmur Cephesi Sorumlusu Sirwan Barzani, koalisyona bağlı savaş uçaklarının desteğiyle Qereçox Dağı’nda IŞİD karargahlarına geniş kapsamlı operasyon başlattıklarını ifade etmişti.

Sirwan Barzani, “IŞİD’e yönelik bu sabah başlayan operasyon akşama kadar devam edecek. Kesin olmayan rakamlara göre şu ana kadar 14 IŞİD’li öldürüldü” diyerek, “IŞİD’in peşmergenin konuşlandığı bölgelere yakın olması peşmerge ve Kürdistan Bölgesi için büyük tehdit teşkil ediyordu. Onların güçlenmesini engellememiz için onlara saldırmamız gerekiyor. Örgüt güçlü olduğunu zamanlar İslam Devleti olarak kendilerini tanımlayıp Kürdistan Bölgesi ve sivilleri hedef alıyordu” şeklinde konuştu.