image

PeyamaKurd - Irak'ta Hikme Hareketi Milletvekilinin Peşmerge güçlerine yönelik basitleştirici açıklamalarına yönelik açıklama yayınlayan Peşmerge Bakanlığı, bu iddiaları hukuksal yollarla mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamalara yanıt veren Peşmerge Bakanlığı şu ifadeleri yayımladı:

"Hikme Hareketi Milletvekili Rehim Ebudi bir Irak televizyonunda yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerine karşı basitleştirici bir üslup kullandı. Bu ve benzeri üslupları kullananlar şunu ispatlıyorlar ki Irak’ta huzur ortamının oluşmasını istemiyorlar. Özellikle farklı etnik ve inanç gruplarının bir arada yaşamasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar."

"Peşmerge, birçok bölgede güvence konumunda"

Peşmerge'ye yönelik basitleştirici bir açıklama olduğunu belirten bakanlık, Iraklı milletvekilinin şovenist ve ırkçı açıklamalarını bütünen ret ettiklerini ve sert bir dille kınadıklarını ifade etti.

Bakanlık açıklamasında, Peşmerge güçlerinin Irak’ın güvenliği ve huzuru çerçevesinde görev yaptığına dikkat çekilerek, bu misyonun bundan sonrada devam edeceği kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, Peşmerge güçlerinin bir çok bölgede güvence olduğunun herkes tarafından bilindiğini ve Peşmerge güçlerinden olmazsaydı bir çok bölgede normalleşmenin sağlanmayacağı vurgulandı.