image

PeyamaKurd - PKK’nin Peşmerge’yi hedef alan saldırıları ve Erbil’in güvenliğini bozmak için yeni planladığı saldırı hakkında Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yayımlandı.

Açıklamada bulunan İçişleri Bakanlığı, PKK’nin Erbil’in güvenliğini hedef alacak yeni saldırı planına değinerek, “Barış ve Özgürlük Grubu adı altında Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini bozmak üzere kullanmak için Avrupa vatandaşlığına sahip bazı kişileri Kürdistan Bölgesi’ne gönderdiler” sözlerine yer verdi.

"PKK saldırısında 6 Peşmerge şehit edilmişti"

Bakanlığın açıklamasında, Erbil ve genel olarak tüm Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarının korunmasının kırmızı çizgi olduğu belirtilerek, "hiçbir bahane ve hiçbir grup adı altında bu istikrarın bozulmasına izin vermeyiz" denildi.

Açıklamada, PKK’nin geçtiğimiz süreçte Peşmerge güçlerinin yanı sıra Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerine defalarca saldırdığı ve çok sayıda Peşmerge’yi şehit edip yaraladığı vurgulanarak, geçtiğimiz günlerde 6 Peşmerge’nin şehit edildiği anımsatıldı.

İçişleri Bakanlığı, PKK’den ötürü yıllardır sınır bölgelerindeki köy ve yerleşim birimlerinin terk edildiği ve bölge halkının çok zarar gördüğünün belirtildiği açıklamasında, PKK’nin her zaman Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine müdahale ettiği ve huzursuzluk oluşturmaya çalıştığı vurgulandı.

"Kürdistan'ın istikrarını bozmak için kullanılıyor"

Açıklamada, PKK’nin Kürdistan Bölgesi karşıtı planlarının bir parçası olarak bugünlerde içeriden bir elin desteğiyle Avrupa vatandaşlığı olan bazı kişileri Kürdistan Bölgesi’ne gönderdiği belirtilerek, bu kişilerin Barış ve Özgürlük Grubu adı altından Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının bozulması için kullanılmasının hedeflendiğine dikkat çekildi.

Kürdistan Bölgesi ve Erbil'in huzur ve istikrarının kırmızı çizgi olduğu ve bu istikrarın bozulmasına izin verilmeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, Barış ve Özgürlük Grubu’na Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının bozulmasına aracılık etmemeleri istendi.

PKK'ye çağrı: Kürdistan'ın iç işlerine karışmayın

Bakanlığın çağrısında, söz konusu grubun isteğinin gerçekten barış ve özgürlük ise Kandil’e söz söylemesi gerektiği ifade edilerek, huzursuzluk ve savaş satıcılığının kaynağının orası olduğu kaydedildi.

Ayrıca açıklamada bahsi geçen bu grubun PKK’den artık Kürdistan Bölgesi’nin iç işlerine karışmayıp, Kürdistan’ın barışsever halkına savaş satıcılığına son vermesi çağrısında bulunması gerektiği dile getirildi.