image

PeyamaKurd - İçişleri Bakanı Reber Ahmed, “Şimdi ve gelecekte Kürdistan Bölgesi’nde her türlü kin ve nefret diline karşı duracağız. Hiç kimsenin Kürdistan’daki birlikte yaşam kültürünü bozmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Eğitim ve Kriz Yönetimi Enstitüsü’nün açılık töreninde konuşma yapan Reber Ahmed, Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini kaydederek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Ezidilerin kendi topraklarında mutlu ve refah dolu bir yaşam sürmesi için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Reber Ahmed, “O zamana kadar haklarının korunması ve iyi yaşam şartlarına kavuşmaları için çabalarımız sürecektir” ifadesini kullandı.

Şengal felaketinin üzerinden 8 yıl geçtiğini belirten Reber Ahmed, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin çabaları sonucu şimdiye kadar 325 bin Ezidi’nin kendi topraklarına döndüğünü ifade etti.

Şengal Anlaşması’nın uygulanması konusunda şimdiye kadar Irak hükümetinden ciddi bir adım gelmediğini kaydeden  Ahmed, “Şengal Anlaşması’nın tüm maddelerinin olduğu gibi uygulanması için federal hükümetteki ortaklarımızla koordinasyon halindeyiz” dedi.

Ayrıca Reber Ahmed , Almanya güçlerinin Peşmerge’nin eğitilmesindeki rolünün önemini vurgulayarak, Kürdistan Bölgesi ile Almanya ilişkilerinden gurur duyduklarını aktardı.

Eğitim ve Kriz Yönetimi Enstitüsü’nün Almanya’nın tecrübelerinden faydalanılması açısından en önemli projelerden biri olduğunu kaydeden Ahmed, burada hem hükümet çalışanlarına hem gönüllülere hem de acil müdahale ekiplerine eğitim verileceğini bildirdi.