image

PeyamaKurd- İngiliz haber ajansı Reuters, Esad rejiminin başka bölgelerdeki YPG güçlerinin Afrin'e geçmesine göz yumduğunu iddia etti.

Reuters taraflara dayandırdığı haberine göre Esad, doğrudan askeri destek vermeye yanaşmadı ancak, başka yerlerde çatışmaya girdiği YPG güçlerinin Kobane ve Cezire’den rejim kontrolündeki bölgelerden geçerek Afrin’e takviye yapmasına göz yumdu.

"Kürtler'in Afrin'de, Esad ile ittifak kurmaktan başka seçeneği yok"

SDG sözcüsü Kino Gabriel, “Afrin’e destek yollamanın farklı yolları olsa da, en temel yol rejimin kontrol ettiği yerden geçiyor. İki taraf da Afrin’e destek yollama konusunda mutabakata vardı” ifadelerini kullandı.

Esad destekli ittifakın önemli komutanlarından biri yine Reuters’a konuşarak, "Kürtlerin Afrin’i savunmak için rejimle ittifak yapmaktan başka bir seçeneği olmadığını"dile getirdi. İsminin açıklanmasını istemeyen komutan Esad rejiminin Kürtlere insani yardım yaptığını ve lojistik destek sağladığını ifade etti.

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) baş analistlerinden Noah Bonsey, “Fırat’ın doğusunda YPG’yle savaşan rejim aynı grubun Afrin’e yığınak yapmasına izin verdi” diyor. Bonsey buna rağmen YPG ve Suriye rejiminin ülkenin kuzeydoğusunun geleceği konusunda büyük görüş ayrılıkları olduğunun da altını çiziyor.