image

PeyamaKurd- Rojava’da Özerk Yönetim, 146 IŞİD’li yakını olan kadın ve çocukları, Tacikistan Kuveyt Büyükelçiliği bünyesindeki heyete teslim etti. Özerk Yönetim yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, bu kişilerin arasında, anne ve babasız olan çocuklar da var.

Rojava’nın Haseke bölgesindeki El Hol Kampından, 104’ü çocuk 42’si kadın, toplam 146 IŞİD’li yakını, Tacikistan Kuveyt Büyükelçisi Zubaydzoda Zubaydullo başkanlığındaki heyete teslim edildi.

"Özerk Yönetim, olumlu bakıyor"

Konuyla ilgili AFP’nin haberine göre, El Giet, Tacikistan’a teslim edilen bu kişilerin, Kuzey ve Doğu Suriye’de hiçbir suça karışmadığı ve terör eylemlerine katılmadığını kaydedildi. Yapılan bu teslim prosedürünün, bir aylık müzakereler sonucunda olduğu ve Özerk Yönetim’in bu adımı olumlu gördüğü ifade edildi.

Tedbirlerin alındığına vurgu yapıldı

Tacikistan Büyükelçisi Zubaydullo, teslim sırasında düzenlediği basın toplantısında, söz konusu kişilerin Tacikistan’a geri götürülmesi için bir süredir ülkesinde hazırlık yapıldığını ve tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Büyükelçi, El Hol ve Roj kamplarında kalan diğer Tacikistan vatandaşlarının da geri götürmeye hazır olduklarını belirtti.

On binlerce kişi, halen kamplarda

Özerk Yönetim idaresindeki kamplarda 41 binden fazla IŞİD’li yakınının kaldığı bilgisi, BM İnsan Hakları Örgütü raporlarında teyit edilmiş. Kamlardaki kişilerin IŞİD ile bağlantılı olmalarından dolayı, vatandaşı oldukları ülkeler, bu kişileri teslim almaktan yana değiller.