image

PeyamaKurd - Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, İran ve Suudi Arabistan’a kendi aralarındaki sorunları barışçıl yollarla çözmeleri ve Irak'ın içişlerine karışmamaları çağrısında bulundu.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, İran ve Suudi Arabistan’a kendi aralarındaki sorunları barışçıl yollarla çözmeleri çağrısında bulunarak, Irak'ın bu konuda arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Sadr Hareketi ve Sairun Koalisyonu lideri Mukteda Sadr, Irak’ın bölge ülkeleri ve diğer ülkelerden 2 özelliğiyle ayrıldığını söyleyerek, bu özelliklerinin Araplık ve Şiilik olduğunu ifade etti.

Bunun Kürt ve Sünnilerin Irak’ta olmadığı anlamına gelmediğini dile getiren Sadr, Kürtler ve Sünnilerin sevgi ve saygıya layık olduklarını kaydetti. 

Irak’ın batı ve güneyden Araplığın doğudan da Şiiliğin kesiştiği nokta olduğunu bildiren Sadr, Irak’ın Sünni Araplarla Şiilerin çatışmalarının ortasında kaldığını belirtti.

Irak’ın kadim bir geleneğe sahip olduğunu hatırlatan Sadr, bütün komşu ülkelerle ilişkilerin normalleşmesi ve hiçbir ülkenin tarafının tutulmaması gerektiğini söyledi.