image

PeyamaKurd- PYD Sözcüsü Salih Müslim, tüm Kürt halkının Rojava’ya yönelik Türkiye ve çeteci teröristlerce başlatılan işgal harekatına Kürdistan Başkanı Messud Barzani gibi tavır koymasını beklediklerini söyledi.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik işgal planına sert tepki vermesinin yankıları kısa sürede karşılık buldu. PYD’nin eski Başkanı ve yeni Sözcüsü Salih Müslim Başkan Barzani’nin Rojava’daki duruma ilişkin yaptığı açıklamalar değinerek “Barzani, IŞİD Karşıtı Koalisyon aracılığı ile Türkiye’nin saldırılarını durduralabilir” yorumunda bulundu.

Başkan Barzani’nin Rojava’ya ve ABD Başkanı Trump’a ilişkin açıklamalarının taktir ettiğini belirten Müslim, Salih Muslim,tüm Kürt siyasi taraflarının Barzani gibi tavır koyması gerektiğini belirterek “Kak Mesud’u tavrından ötürü kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KDP.İnfo'ya konuşan Rojavalı siyasetçi Müslim,"Başkan Barzani'nin Kürtler arası birliği sağlayacağına dair güvenimiz var. Aynı zamanda Koalisyon Güçleri ile Kürtler adına iyi bir diplomatik ilişki sağlayabilir" ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani Ne Demişti?

ABD Başkanı Donald Trump “Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi” şeklindeki açıklamasına Başkan Barzani, Twitter hesabından yanıt vermişti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Trump,  şunu iyi bilin ki Kürdistan halkı her zaman kendi meşru haklarını elde etmenin peşinde olmuştur. Peşmerge  IŞİD'i mağlup etti ve teröre karşı Koalisyon’un etkili bir parçası haline geldi.  Kürtlerin kanı para ve silahlardan çok daha değerliğidir. Teşekkür ederim”