image

PeyamaKurd - Irak Parlamento Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah, bütçe yasa tasarısındaki 14. madde üzerinde anlaşma sağlanmadan meclis oturumunun gerçekleştirilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Şaxewan Abdullah, tasarıdaki 14. maddenin değiştirildiği belirterek, “14. maddeye göre, Kürdistan Bölgesi hükümeti ile Irak hükümeti arasında bir sorun çıkması halinde iki taraf arasında bir komisyon kurulacak ve komisyonun sonuçları başbakana sunulacak ve o karar verecek. Ancak oy vermek istedikleri madde orijinal değil hatta tam tersi. Onların istediği iki hükümet arasında en ufak bir sorun çıkması durumunda Kürdistan Bölgesi'nin bütçesinin 15 gün içinde kesilmesi, değiştirilen madde, Irak başbakanının 15 gün içinde Kürt halkının bütçesini kesmek zorunda bırakıyor. Bu yüzden orijinal metnin devam etmesinden yanayız” dedi.

“Toplantıda o madde çözülene kadar başka maddelere geçmek istediler ama, onlarla zaten kötü deneyimlerimiz var, bütün maddeleri meclisten geçirdikten sonra gerisini zorla geçiriyorlar. Bu yüzden bir anlaşmaya varılana kadar diğer maddelerinde devam etmemesine karar verdik.” diyen Abdullah, 14. maddenin yalnızca orijinal haliyle meclisten geçirilmesine izin vereceklerini belirtti.

Bütçede yer alan 14. madde, petrol gelirleri, banka hesapları, harcama yetkisi, Kerkük ve Musul petrol sahaları ve ödenmemiş maaşları düzenlemekte. Maddenin bir bendi de sınır kapıların yönetimi ve Irak hükümetinin,  Kürdistan Bölgesi vilayetlerine muamelesi ile ilgili.