image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden Başbakan Mesrur Barzani, seçim sonuçlarının Kürdistani bölgelerin Kürdistani kimliğini vurguladığını söyleyerek, Kürdistan parlamenterlerinden Kürdistan halkının anayasal haklarını garanti altına alınması için çalışmalarını talep etti.

Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerdeki vatandaşların onurlu duruşundan ötürü teşekkür eden Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan temsilcilerinin Kürdistan halkının anayasal haklarının garanti altına alınması için çalışması gerektiğini dile getirdi.

Peşmerge, polis ve tüm güvenlik güçlerine teşekkür!

Başbakan, seçim sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinden ötürü Bakanlar Kurulu adına Kürdistan halkına teşekkür ederek, oy verme sürecinin sakin bir şekilde gerçekleşmesine zemin hazırlayan Peşmerge, polis ve tüm güvenlik güçlerine de teşekkür etti.

Toplantıda Mesrur Barzani, Kürdistan temsilcilerinin, Kürdistan halkının anayasal haklarına kavuşması için Irak Parlamentosu’nda birlik ve koordinasyon içerisinde hareket etmesi ve iç çekişmelerden uzak olmaları gerektiğini kaydederek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Irak Parlamentosu’ndaki Kürdistan temsilcilerine her türlü destek ve koordinasyon için hazır olduğunu kaydetti.

"Kürdistani bölgeler için 140'ıncı madde çalışması gerekir"

Ayrıca toplantıdaki konuşmasında Kürdistani bölgelerdeki vatandaşların onurlu duruşu ve söz konusu bölgelerdeki Kürt adayların başarısından ötürü teşekkürlerini dile getiren Başbakan, seçim sonuçlarının söz konusu bölgelerin Kürdistani kimliğini vurguladığını belirtti.

Toplantıda Başbakan Barzani, Kürdistan milletvekillerinin Kürdistani bölgelerdeki durumun normale dönmesi için 140’ıncı madde kapsamında çalışması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan toplantıda, Doğal Kaynaklar Bakanı Kemal Etruşi, ve Koordinasyon ve Takip Ofisi Başkanı Abdulhakim Xesrew de sunum yaptı.