image

PeyamaKurd - Musul’da altı yıl önce terör örgütü IŞİD tarafından katledilen Peşmerge Hucam Surçi, duruşu ile Peşmergenin gösterdiği direniş ve kahramanlık örneğinin sembolü haline geldi.

Şehit Peşmerge Surçi, Peşmerge Güçleri ile IŞİD örgütü çeteleri arasında 6 Ağustos 2014’te Duhok yakınlarındaki Naweran cephesinde çıkan çatışmada yaralandıktan sonra IŞİD’in eline geçti.

IŞİD çetelerinin 25 Ocak 2015’te sosyal medyada yayımladığı videosunda, Hucam Suriçi’nin başının kesilerek katledildi. Hucam’ın infazı, Kürdistan’da ve dünyada büyük tepkilere neden oldu.

20 yıllık peşmerge Hucam geride 11 yetim bıraktı

20 yıl peşmergelik yapan Şehid Hucam, geride en büyüğü 24 yaşında olan 5’i kız, 6’sı erkek 11 yetim bıraktı. Çocuklarının ikisi engelli olan Hucam Surçi’nin iki oğlu kendisi gibi peşmergelik yapıyor.

Duhok’un Berdereş ilçesine bağlı Berdesur köyünde mütevazi bir evde ikamet eden ailesine Kürdistan Bölgesi hükümeti ve hayırseverler tarafından maddi yardımda bulunuldu.

Eşi Merari Ali ve çocukları, onurlu bir şekilde canını feda eden Şehid Hucam’ın bir mezarı olmasını istediklerini vurguladı.

Roviya kasabasında, Şehid Hucam isminin yaşatıldı

15 Mart 2015’te Berdereş kasabasına bağlı Roviya kasabasında, Şehid Hucam isminin yaşatılması için heykeli dikildi.

Duruşu ile peşmergenin gösterdiği direniş ve kahramanlık örneği olan Şehid Hucam için bir çok sanatçı tarafından şarkı yapıldı.

Hucam Surçi'nin ailesine Başkan Barzani'den ziyaret

Başkan Mesud Barzani 21 Mart 2015’te, şehit peşmerge Hucam Surçi’nin ailesini ziyaret etti.

Şehidin kardeşi Malik Surçi, Başkan Barzani’nin Newroz Bayramı vesilesiyle gerçekleştirdiği bu ziyaretin kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Şehit Surçi'nin kanı yerde kalmadı

Şehit Hucam Surçi’nin katili olan IŞİD’linin aslen Kürt bir örgüt mensubu olan Muvaffık Esed İskender olduğu daha sonra anlaşıldı.

Kürdistan Bölgesi’ndeyken fırın işleten Muvaffık ve kardeşleri, IŞİD ortaya çıktıktan sonra Musul’a gidip örgüte katılmıştı. Muvaffık’ın Eyub ve Yunus isimli kardeşleri örgüte katıldıktan bir süre sonra öldürülmüştü.

Videoda Muvaffık’la birlikte Şehid Hucam’ın yanı başında duran diğer IŞİD’li de aynı şekilde Peşmerge Güçleri tarafından düzenlenen operasyonda öldürüldü.