image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nin Suriyeli mülteciler için sıcak bir yuva olduğunu dile getiren Suriye Barış ve Özgürlük Cephesi, Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani’nin rolüne dikkat çekti.

Kürdistan'da bulunan Suriye Barış ve Özgürlük Cephesi, Başkan Ahmed el-Cerba ve beraberindeki heyetin, bugün Başbakan Mesrur Barzani’yle gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin bir açıklamada bulundu.

"Suudi Arabistan, Mısır ve Katar gibi ülkeler, Suriye için inisiyatif almalı"

Açıklama yayımlayan Suriye Barış ve Özgürlük Cephesi Başkanlığı'na göre görüşmede, Suriye ve genel olarak bölgedeki son gelişmeler, uluslararası toplumun Suriye sorununu adil ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına uygun olarak çözülmesine yönelik çabalar ve Cephe ile Suriye muhalefeti arasındaki ilişkilerin ele alındığı vurgulandı.

Barış ve Özgürlük Cephesi Başkanlığı, Suudi Arabistan, Mısır ve Katar’ın Suriye krizine ilişkin daha büyük bir rol oynamaları gerektiği belirtilen açıklamada, tarafların 3 ülkenin de Suriye sorunu için inisiyatif almalarının hem bölgesel hem de uluslararası etkiye sahip olduğunu bildirdi.

"Kürdistan, Suriyeli mültecilerin sıcak bir yuvası oldu"

Ayrıca açıklamada, Suriye’de devam eden iç savaş ve insanı krizin yaşandığı bu dönemlerde Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ve Başkan Barzani’nin her zaman yanlarında olduğu belirtilerek şu ifadeler yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi, Suriyeli mültecilerin sıcak bir yuvası oldu. Bu kriz yıllarında her zaman Suriye halkının yanında yer alan Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Başkan Mesud Barzani büyük rol oynayarak bize siyasi ve manevi destek verdi."