image

PeyamaKurd - KYB Başkanı Bafıl Talabani, Iraklı yetkililere seslenerek “Ülke sınırlarını korumak ve ihlallere karşı çıkmak hepimizin görevidir” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafıl Talabani, dün Irak'ın başkenti Bağdat’ta Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan ile görüştü. Görüşmede Erbet Havalimanı’na yönelik saldırı ele alındı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi’nden yapılan açıklamada, "Görüşmede Erbet Havalimanı’na yapılan saldırı sonrası yasal yollara başvurma ve dava mekanizmaları tartışıldı” ifadelerine yer verildi.

Bafıl Talabani'nin ofisinden yapılan açıklamada ise "Ülke sınırlarını korumak ve ihlallere karşı çıkmak hepimizin görevidir. Topraklarımızın ve ülkemizin istikrarı tehlikeye atılmamalıdır ve bu saldırılara bir sınır konulmalıdır” dedi.

Erbet Havalimanı saldırısı ve Halepçe’nin il statüsü kazanması konularında Irak Yüksek Yargı Konseyi’nin gereken hukuki adımları atması çağrısında bulunan Talabani, Halepçe’nin uzun yıllar boyunca bedel ödediğini hatırlattı.

Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına 18 Eylül Pazartesi günü insansız hava araçları düzenlenen saldırıda KYB’ye bağlı Terörle Mücadele Birimi üyesi 3 Peşmerge hayatını kaybederken 3'ü de yaralandı.

KYB Başkanı Bafıl Talabani, saldırıyı "Kürdistan Bölgesi ile Irak sınırının bariz ihlali" olarak nitelendirdi. Talabani saldırının, Kürdistan Bölgesi ve özellikle Süleymaniye'de güvenlik ve istikrarı yok etmeyi amaçlayan bir komplonun parçası olduğunu söyledi.

ABD, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Irak ve Kürdistan Bölgesi yetkilileri de Erbet tarım havaalanına düzenlenen saldırıyı kınayarak Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.