image

PeyamaKurd - PKK’nin Peşmerge'ye yönelik saldısının üzücü ve tüm yurtsever Kürtler için endişe verici bir olay olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, “Şimdi tüm taraflar büyük bir sorumlulukla karşı karşıya, tüm çabamız çözüme dönük olmalı, kaosa değil” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Duhok’un Amedi ilçesi kırsalında PKK’liler tarafından 5 Peşmergenin şehit edildiği, 7 Peşmergenin de yaralandığı saldırıya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, “Metina Dağı’ndaki üzücü olay her bir samimi, yurtsever Kürt için endişe ve kaygıvericiydi” dedi.

"Tüm Kürtler için büyük bir hüsran"

PKK saldırısını kınayan Kubad Talabani, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Halkımız geçmişte Kürt taraflar arasındaki çatışmadan dolayı çok acı ve üzüntü yaşadı. Bu nedenle bahtsız halkımızın daha fazla hüzne ve endişeye maruz kalması doğru değildir.

Durum, tüm taraflardan söz, pratik ve tavırlarımızda daha sorumlu davranmayı, bu koşullarda her zamankinden daha fazla birlik olup ince düşünmeyi ve itidal içinde olmayı bekler ki Kürdistan Bölgesi ve bir bütünen Kürt halkı var olan tehlikelerden korunmuş olsun.  

Geçmişteki çekişme ve çelişkilerin ürünü milletimiz için sadece başarısızlık ve hayal kırıklığı olmuştur. Şimdiye kadar da geçmişteki kardeş kavgası ve çekişmelerin bedelini ödüyoruz. Bu süreçte de geçmişin ölümcül hatalarına devam edersek, şüphesiz sonuç tüm Kürtler için daha büyük bir başarısızlık ve hüsran olur.

Bu nedenle şimdi hepimiz büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız ve durumu karmaşıklaştırmak için değil çözmek için çalışmalıyız. Sorunları akıllı, ilgili, Kürdi ve sorumlulukla çözelim.”