image

PeyamaKurd- Bugün Kürdistan Bölgesi için tarihi bir öneme sahip olan 11 Mart 1970 Deklarasyonu'nun imzalanmasını yıl dönümü.

Kürt ve haklarının tanınması açısından büyük öneme sahip olan 11 Mart Deklarasyonu'nun imzalanmasının üzerinden tam 50 yıl geçti.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak Baas rejimi arasında imzalanan tarihi deklarasyon, Mele Mistefa Barzani’nin Eylül Devrimi’nde yaptığı liderlik ve mücadelesi sonucu Irak hükümeti ile KDP arasında imzalandı.

Deklarasyon, Kürt siyasi liderliği ile Irak hükümeti arasında 2 yıl süren görüşmeler sonucu imzalandı.

11 Mart 1970'de, KDP adına Mistefa Barzani, BAAS adına Saddam Hüseyin El-Tikrıti imzaladı deklarasyonu. 

Tarihe 11 Mart 1970 Deklarasyonu olarak geçen olay Kürdistan tarihinde 20. yüzyılda gerçekleşen en önemli olaylardan biridir.

15 maddeden oluşan deklarasyonun içeriği Irak devrik lideri Saddam Hüseyin, Başkan Mele Mistefa Barzani, İdris Barzani ve her iki tarafın görüşmeci heyetinin katılımlarıyla Bağdat’ta açıklandı.

Bu antlaşma, Kürdistan'a bir özerk yönetim getirecek, bunun için öngörülen düzenlemeler, 4 yıl içinde gerçekleştirilerek, 11. Mart 1974'e kadar tüm antlaşma hükümleri yerine getirilmiş olacaktı, fakat Irak hükümeti anlaşmaya uymayarak bu antlaşmanın bazı bölümlerini değiştirmiş ve bazı bölümlerini tümden kabul etmeyerek, kısıtlı bir özerklik yasası çıkarılmış, buna ittiraz eden Kürtler yeniden silahlı mücadele başlamıştı.

11 Mart 1970 Deklarasyonu, Kürdistan açısından bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.