image

PeyamaKurd- Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Aras, TEV-DEM ve ENKS ile Kürt parti ve hareketlerine çağrıda bulunarak, Rojava’ya yönelik Türkiye operasyonunu işgal olarak değerlendirerek Rojava’daki bütün Kürt parti ve hareketlerine birleşme çağrısında bulundu.

TEV-DEM, PYD ve ENKS’ye Erbil ve Duhok anlaşmaları çerçevesinde işbirliği yapmaları gerektiği çağrısında bulunan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Aras, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonda bölgenin demografik yapısının değiştirmek istediğini ifade ederek, bu yaklaşımların Kürt meselesinin çözümünü daha da derinleştireceğini söyledi.

HDP: Tek Dert, Kürtlerin Statüye Sahip Olmamaları

HDP Şırnak milletvekilli Hüseyin Kaçmaz da Türkiye’nin Rojava’ya yönelik tehditlerine ve olası operasyonlarına karşı çıktıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin sorunu YPG ve PYD değildir. Türkiye, Kürtlerin Rojava’da bir statüye sahip olmasını istemiyor. Bütün dert Kürt ve Kürdistan’ın bir statüye sahip olmasıdır” şeklinde konuştu.

PAK: İşgale birlik halinde karşı çıkılmalı

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) de dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin operasyonlarına karşı bütün Kürt partilerinin birlik olması için çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye devletinin işgal ve jenosid plan ve heveslerine karşı Kürt milletinin, Kürdistan halkının en büyük dayanağı elbette ki kendi iç birliği olacaktır. İnanıyoruz ki millet olarak bu zor günleri de aşacağız.

Bu nedenle, öncelikle TEV-DEM, PYD, ENKS ve tüm Kürt partilerini, aralarındaki her türlü ihtilafı bir tarafa bırakarak, ortak bir yol haritası, strateji, siyaset ve tutum belirlemek için derhal bir araya gelmeye çağırıyoruz. Gerek bu işgal girişimine kaşı güçlü, doğru ve birlikte bir duruş sergilemenin, gerekse yeni Suriye Anayasası ile ilgili görüşmelere eli güçlü bir şekilde müdahalenin ve halkımızın milli taleplerinin anayasada yer almasının ilk adımı, bir an evvel, Hewler ve Dihok Mutabakatlarının güncellenerek yaşama geçirilmesidir.”