image

PeyamaKurd- PAK (Partiya Azadiya Kurdistanê) Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in  bizi ilgilendiren (07.02.2018) PeyamaKurd enformasyon ve haber sitesinde yaptığı açıklamanın,

“Biz 5 parti ve çevre olarak 2019 seçimlerinde ulusal/demokratik bir program ekseninde bir işbirliği çalışması yönünde ortak toplantılar geliştiriyoruz. Bu toplantılara tekrardan HAK-PAR ve T-KDP’yi de çağırdık şu ana kadar gelmediler ama bundan sonraki süreçte biz bu partilerin gelmesini de istiyoruz tabii” kısmına yönelik PeyamaKurd’a konuşan,

Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, “PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa  ÖZÇELİK; TKDP ye yönelik yaptığı açıklaması doğru değildir” ifadelerini kullandı. Kardaş,  “Kendileri ve 5’li bloktaki örgütler; TKDP’nin de 5’li blokta yer alması için defalarca bizi ziyaret ettiler. Ancak her defasında da kendilerine PDK kendi içinde birlik çalışmaları ile meşguldür, bu birlik çalışmalarımız sonuçlanmadan sizinle blokta siyaset yapmamız etik olmaz diye belirttik. Kendileri de bize hak veriyorlardı, bunun dışında ne PAK ne de kendi blokundaki bir diğeri seçim için bugüne kadar bize birlik çalışma önerileri olmamıştır” dedi.

Blok önerisini TKDP olarak kendilerinin götürdüklerini belirten Mehmet Emin Kardaş, “Aksine ilk önce biz (TKDP) olarak Kasım 2017 tarihinde  PAK Genel Başkanına 2019 yerel seçimleri için seçim blok önerimizi TKDP olarak kendimiz götürdük. Sunduğumuz önerimiz de önce T-KDP,HAK-PAR ve PAK bu üç Parti 2019 seçimlerinde birlik çalışmalarında eğer prensipte anlaşırsak sonra diğer ulusalcı örgüt, çevre ve yapılarla diyalog kurmaya çalışırız ve böylece ulusal bir seçim bloğu geliştirmemiz gerekecektir dedik.

Kendisi de “Bir blokumuz var ve önümüzde hem bizim, hem de HAK-PAR’ın genel kongreleri var. HAK-PAR ile görüşün ve bizi bilgilendirin” dedik ve ayrıldık.  11. 11. 2018’de HAK-PAR Genel Başkanı Refik KARAKOÇ ile Diyarbakır’da HAK-PAR binasında görüşerek konuyu paylaştık. KARAKOÇ öneriye çok sıcak baktı  ve “ben yetkili organımızı olağanüstü bir toplantıya çağıracağım ve en kısa bir zamanda size kararımızı bildireceğiz” dedi ve şimdiye kadar HAK-PAR‘dan herhangi bir yanıt gelmiş değil” diye belirtti.

Kardaş son olarak PAK’tan algı operasyonu yapmamalarını isteyerek şöyle devam etti, “İlerleyen zamanlarda HAK-PAR’ın bana dönmediğini PAK Genel Başkan Yardımcısı Sayın Vahit ABA’ya ilettim ve kendisi ile yanıt gelince tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldık. Biz haber bekliyorken 5’li blok basın aracılığıyla seçim ittifaklarını deklare etti.

PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik’ten hiç bir zaman seçim birlik çalışmalarına yönelik TKDP’ye seçim için hiç bir öneri gelmemiştir. Birlikte seçim önerisi sahibi zaten TKDP’nin kendisidir. O güne kadar Bakûrda seçim birlik çalışmaları gündeme hiç gelmemişti. Biz, T-KDP olarak önerimizin arkasındayız. PAK Genel Başkanından ricamız şudur ki; bu tür algı operasyonlarını bize karşı kullanmasın ve T-KDP hakkındaki bu açıklamasının doğru olmadığını aynı medya sayfasında paylaşmasıdır.”