image

PeyamaKurd - Kürdistan’da Duhok’un Amedi’ye bağlı Şeladize kasabasına Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları tarafından hava saldırısı düzenlendi.

Hava harekâtı ile ilgili olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Duhok’un Amedi’ye ilçesinin Şeladize kasabası kırsalını bombaladığı ifade edildi.

Söz konusu TSK’ya ait savaş uçakları Amedi’nin Şeladize kasabası Geli Balinda bölgesini bombaladı.

TSK’nın yaptığı bombardımana ilişkin Kürdistan ulusal kanalına açıklamada bulunan  Xalid Rekani adlı Şeladızeli, “Gece saat 00:15 sıralarında TSK’ya ait savaş uçakları Geli Balinda bölgesini bombaladı. Bombardıman Şeladıze’nin Siriye köyünden yaklaşık 1 kilometre uzaklığa yapıldı. Bu bölge halkın geçişler için kullandığı bir bölgedir” şeklinde konuştu.

86 saldırıda 10 sivil hayatını kaybetti

Bölgeye yapılan saldırılara ilişkin konuşan Amedi Sağlık Müdürü Yardımcısı Derweş Siri ise “Bombardımanın ardından bölgeye ambulaslar sevkedildi. Şükür bombardımandan dolayı can kaybı yaşanmadığı gibi yaralanan vatandaşlarımızda olmadı” ifadesini kulland.

Öte yandan bugüne kadar TSK bu yıl içinde PKK’nin Amedi bölgesinde bulunduğu gerekçesiyle 86 kez havadan ve karadan bombardıman gerçekleştirdi. Yapılan Bombardımanlarda 10 sivil hayatını kaybederken, 3 sivil de yaralandı. Bombardımanlardan dolayı bölge halkı maddi zarar gördü.