image

PeyamaKurd - Türkiye'de emekli generaller, Başkan Mesud Barzani’nin hedefinin büyük Kürdistan olduğunu ifade etti.

Türk medyasına konuşan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) görev yapmış emekli Türk generaller, Başkan Barzani’nin Irak ve Suriye’de büyük Kürdistan kurmak istediğini ve ABD’nin Surye'de Rojava bölgesini Başkan Barzani’ye bıraktığını dile getirdi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, yaptığı açıklamada 2017’de Başkan Mesud Barzani’nin başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülkenin karşı çıkmasına rağmen bağımsızlık referandumu yaptığını hatırlattı.

“Hedefi, bağımsız Kürdistan devleti kurmak” 

Emekli General Babüroğu, ABD’nin de referanduma değil ama zamanlamasına karşı çıktığını belirterek, Başkan Barzani’nin buna rağmen belirlediği tarihte referandumu yaptığını ve cebine koyduğunu ileri sürdü. 

Basına değerlendirmede bulunan Babüroğlu çıklamasında, Başkan Barzani’nin hedefinin bağımsız bir Kürdistan devleti kurmak olduğunu ve son gelişmelerin de lehine olduğunu vurgulayarak, “Suriye’deki olaylar, ABD’nin Irak’ı işgali, ABD’nin İran’a yaptıkları, İsrail’in 100 yılın anlaşması denilen projesi, Arap baharı ve BOP gibi konular Barzani’nin lehinde bazı gelişmeler sağladı. Irak hükümetinin başbakanı değişti. Mustafa el-Kazımi oldu. Bu ABD’nin de istediği bir aktör” sözlerine yer verdi.

Rojava Kürlerine önderlik yapıyor” 

Ayrıca Türk General açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Barzani’nin hedefi şu, ABD geçen ay attığı önemli bir adımla, Suriye’deki PYD ile diğer Kürt grupları şemsiye altında topladı, bir araya getirdi. Bunlar Barzani önderliğinde Fırat’ın doğusunda Suriye coğrafyasının yüzde 30’unu kapsayan bir alanı işgal eden PYD ile anlaştı. Bu şu demek, bu anlaşma ile ABD, PYD’yi meşrulaştırıyor. ABD, Kürt grupları ile PYD’yi başka bir isim altında sunacak ve ‘burada artık terör örgütü yok’ diyecek.” 

“Koşullar, Başkan Barzani’nin lehine dönüyor” 

Bir diğer açıklamayı yapan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ise Suriye’deki koşulların giderek Başkan Barzani’nin lehine döndüğünü ve Başkan Barzani’nin de bunu gördüğü için ona uygun adımlar attığını kaydetti.

Ahmet Yavuz, referandum döneminde koşulların Başkan Barzani için uygun olmadığını belirterek, “Bugün yapsaydı daha farklı durum oraya çıkardı. Hatasını gördü ve uygun zaman geldi diye düşünüyor. ABD Fırat’ın doğusunda bir devlet oluşturmaya çalışıyor ve bunu Barzani’nin patronajına verdi” ifadesini kullandı.